در حال بارگذاری ...
شنبه 12 فروردین 1402

درباره دانشگاه فنی و حرفه ای استان گیلان

دانشگاه فنی و حرفه ای استان گیلان

تاریخچه:

دانشکده فنی و حرفه ای پسران شهید چمران رشت یکی از مراکز بسیار قدیمی در امر تربیت تکنسین های ماهر در سطح کشور می باشد که از بدو تاسیس آن 1346 در 3 رشته برق - مکانیک – ساختمان بوده و  در سال 1350به نام انستیتو تکنولوژی رشت فعالیت خود را  6 رشته فنی  گسترش داد.

در سال 1360 با بازگشایی مجدد مراکز آموزش عالی ، فعالیت این مرکز با  توسعه رشته های جدید (عمران روستایی وکارهای عمومی ساختمان ) با 160نفر دانشجو با نام آموزشکده  فنی و حرفه ای پسران شهید چمران رشت آغاز گردید و از سال 1373 تاکنون تعداد رشته ها و دانشجویان سیر صعودی را طی نمود تا جائیکه هم اکنون تعداد دانشجویان این مرکز به حدود 2000 نفر در دو دوره روزانه و شبانه در مقطع کاردانی و کارشناسی و به تعداد 21 رشته فنی و حرفه ای در 3 مکان آموزشی  ساختمان شماره 1 مرکزی (جاده لاکان) ، ساختمان شماره 2 ( ولکس ) ، ساختمان شماره 3 ( خیابان استقامت ) به فعالیت مشغول می باشد.

از ابتدای سال 1390 و آغاز برنامه پنجم توسعه کشور با توافق دو وزارت خانه آموزش و پروش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات مطابق ماده 23 با کلیه امکانات، اموال منقول و غیرمنقول و نیروی انسانی و دارایی ها و تعهدات و مسؤولیت ها، از مجموعه وزارت آموزش و پرورش منفک و تحت عنوان دانشگاه فنی و حرفه ای به وزارت علوم تحقیقات و فناوری ملحق گردید. دانشکده فنی و حرفه ای شهید چمران رشت به همراه 173 دانشکده و آموزشکده های پسرانه و دخترانه ی دیگر در سراسر کشور از آن زمان به بعد ادامه فعالیت خود را بعنوان مراکز تابعه این دانشگاه ادامه می دهند. 

 امید است این تلاش ها، گامی موثر در جهت ارتقاء سطح علمی و فرهنگی دانش پژوهان و توسعه عدالت آموزشی کشور عزیزمان باشد و با نگاه تربیت نیروی ماهر کار آفرین کامی بلند در خودکفایی کشور برداشته شود.

با نگاه استانی شدن دانشگاه فنی و حرفه ای درکشور، هم اکنون از تابستان 97 رئیس دانشکده فنی و حرفه ای شهید چمران رشت به عنوان رئیس دانشگاه فنی استان گیلان نیز می باشد.

هم اکنون دانشگاه فنی و حرفه ای استان گیلان با دارا بودن هفت مرکز دانشگاهی 6 مرکز آن پسران و یک مرکز دختران به فعالیت می پردازد که عبارتند از:

آموزشکده فنی و حرفه ای پسران شهید چمران رشت:

در حال بروز رسانی

 

نظرات کاربران